Pranie białych i kolorowych ubrań

W dzisiejszych czasach pranie nie powinno stanowić żadnego problemu, bo cóż to za problem włożyć pranie do pralki, wsypać do odpowiedniej przegrody proszek, ewentualnie wlać do innej przegrody płyn do płukania, wybrać program, przycisnąć przycisk i gotowe, po niecałych dwóch godzinach można już  wieszać uprane rzeczy. Gorzej jeśli wyciągając pranie zauważymy, plamy i przebarwienia spowodowane tym, że jakieś ubranie „puściło farbę” . Chyba każdemu zdarzyło się z przerażeniem wyciągnąć wszystko na niebiesko, czy różowo i niestety mimo szerokiej oferty odplamiaczy ( najlepszy odplamiacz Ariel) pożegnać się na zawsze z ulubioną garderobą.


Puszczanie koloru w praniu jest wynikiem działania tak zwanych barwników reaktywnych, które pod wpływem detergentu ( zwłaszcza detergentu zawierającego wybielacze) powodują przechodzenie barwnika do innych, najczęściej jaśniejszych rzeczy. Może się tak zdarzyć nawet wtedy, kiedy wybieramy program prania w zimnej lub letniej wodzie , dlatego aby ustrzec się takich wpadek, warto przestrzegać kilku prostych zasad.


Pierwsza i najważniejsza zasada, to odpowiednie sortowanie rzeczy przeznaczonych do prania. Najlepiej od razu wrzucać brudne rzeczy do pojemników lub koszy przeznaczonych dla ubrań białych, czarnych i kolorowych, wtedy ryzyko wpadki się zmniejsza, bo dokonujemy sortowania jakby dwa razy-pierwszy kiedy ściągamy i wrzucamy do kosza brudne ubranie, a drugi kiedy wkładamy te ubrania do pralki i wybieramy program do prania. Jeśli mamy zbyt małą łazienkę, aby pomieścić  tam kilka koszy, to warto poszukać specjalnego kosza z przegródkami w które sortujemy ubrania według kolorów.  Oczywiście sortowanie według kolorów to dopiero początek, potem trzeba jeszcze oddzielić ubrania delikatne ( wełna, jedwab i ich mieszanki ) od tych bardziej odpornych oraz bieliznę od garderoby fasonowanej ( np. garsonki, żakiety itp.) .


Druga zasada to wybór odpowiedniego proszku do prania .Trzeba pamiętać, że inne proszki są do tkanin kolorowych, a inne do białych . W przypadku tych ostatnich warto skusić się na detergenty z górnej półki zawierające chlor lub inne wybielacze ( bardzo dobry jest na przykład  Ariel ) , bo zapobiegnie to szarzeniu bieli. Na rynku jest wiele, nowoczesnych środków przeznaczonych do prania, płukania, odplamiania, wybielania, czy zapobiegających „puszczaniu koloru” ( doskonałe chusteczki, które po włożeniu do bębna zapewnią bezpieczne pranie, nawet wtedy, kiedy popełnimy poważne błędy przy sortowaniu). Właściwe dobranie środka piorącego gwarantuje czyste pranie bez wpadek i zapobiega niszczeniu tkanin.
Trzecia zasada to przewrócenie ubrań na lewą stronę przed wrzuceniem do bębna. Ta prosta czynność zapobiegnie niszczeniu tkanin i uratuje nas przed wpadkami.