Jak prać i suszyć ubranka dla niemowląt?

Małe dzieci, a szczególnie te najmniejsze, świeżo urodzone niemowlaczki, mają wyjątkowo delikatną i wrażliwą skórę. Z tego właśnie względu bardzo ważny jest nie tylko  rodzaj ubranek w jakie dziecko ubieramy, ale też sposób ich prania i prasowania. W tym względzie najlepiej trzymać się sprawdzonych reguł, bo od ich przestrzegania zależy nie tylko komfort życia naszego dzidziusia, ale też to, czy w przyszłości będzie mieć skłonność do alergii, czy nie.
Podstawowa zasada jest taka- nigdy nie ubieramy dziecku nowych ubrań, zawsze, ale to zawsze przed ubraniem należy jest wyprać i wyprasować. Nic nie szkodzi, że wyglądają tak świeżutko- jest na nich mnóstwo bakterii i drobnoustrojów, roztoczy, a  często też drobinki środków konserwujących i czyszczących, czyli wszystko to od czego nasze dziecko może nie tylko zachorować, ale przede wszystkim może się uczulić.

Zdecydowana większość ubranek przeznaczonych dla małego dziecka jest wykonana z bawełny, a już wszystkie ubranka dostępne na rynku Unii Europejskiej, muszą mieć specjalną wszywkę z przepisem prania i należy się do  tego przepisu zastosować, zresztą ubranka wykonane ze stu procentowej  bawełny mają zawsze prosty sposób prania, poza tym nie kurczą się, są naturalne, miękkie i dobrze się je prasuje, a prasowanie jest absolutnie konieczne.
Druga ważna zasada jest taka- ubranka małego dziecka zawsze pierzemy osobno, nigdy nie łączymy je z brudami innych domowników i  choć ostatnio jest wiele teorii zalecających pranie ubrań niemowlęcych razem z ubraniami mamy, czyli najbliższej osoby, która ma bezpośredni kontakt z dzieckiem, to raczej nie należy ryzykować, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niemowlaczkiem.
Trzeci bardzo ważny aspekt procesu prania ubranek niemowlęcych, to dobór odpowiedniego środka piorącego. Im bardziej naturalny i bardziej delikatny, tym lepiej i bezpieczniej dla dziecka. Najbardziej polecane są hypoalergiczne proszki o minimalnej zawartości detergentów i bez substancji zapachowych i najlepiej by były to te z górnej półki. Oczywiście i płyny i proszki muszą posiadać wszystkie potrzebne certyfikaty i atesty. Dobre są też tradycyjne płatki mydlane, choć trzeba zaznaczyć, że tylko do prania ręcznego. Można też użyć bardzo modnego ostatnio proszku do prania z naturalną glinką , albo specjalnych orzechów, których łupiny zawierają tak zwane saponiny, czyli substancje, które się pienią i przy okazji doskonale piorą.
Ubranka niemowlęce najlepiej prac w temperaturze 40-60 stopni i włączyć dodatkową funkcje płukania.
Ubranka najlepiej suszyć na wolnym powietrzu, a przynajmniej w dobrze przewietrzonym , suchym pomieszczeniu. Prasowanie w wysokiej temperaturze jest absolutnie konieczne.