Czyszczenie dywanu domowym sposobem

Najczęstszym sposobem poradzenia sobie z brudnym dywanem jest oddanie go do pralni chemicznej mającej w ofercie taką usługę ( bo nie wszystkie niestety mają ). to oczywiście dobre wyjście, ale po pierwsze dość drogie, a po drugie dość kłopotliwe, bo przewiezienie dużego, brudnego dywanu samochodem osobowym, albo co nie daj Boże komunikacją miejską, to poważne wyzwanie.


Można tez kupić gotowe środki do prania dywanu i próbować dokonać takiej operacji w salonie. Trzeba przyznać, że na rynku jest szeroka oferta bardzo skutecznych ( i bardzo drogich !!!) środków za pomocą których doskonale wyczyścimy dywan, ale przy okazji możemy się uczulić, dostać duszności, zawrotów głowy, bo kontakt z chemią nie dla każdego jest bezpieczny.
Pozostają tradycyjne, sprawdzone przez wieki sposoby czyszczenia dywanu, sposoby dzięki którym i dywan będzie czysty i głowa nie będzie boleć . Często zapominamy, że przez wieki ludzie doskonale sobie radzili z problemami, na które  współczesność odpowiada przede wszystkim chemią, a jej nadmiar już skutkuje chorobami cywilizacyjnymi takimi jak  alergie, nowotwory, czy zaburzenia układu nerwowego.
Oto krótki opis takiego domowego sposobu.
Potrzebne będą następujące rzeczy:
1. Dobry odkurzacz, najlepiej piorący
2. Woda
3.Ocet
4.Olejek eteryczny

Na początek trzeba bardzo dokładnie odkurzyć, a najlepiej to wytrzepać dywan, aby jak najwięcej kurzu i brudu zostało usunięte z powierzchni dywanu.
Potem sporządzamy specjalna miksturę, czyli w równych częściach mieszamy ocet z wodą i dodajemy tez kilka kropel olejki eterycznego, który zostawi, piękny, ale naturalny zapach. Ten zapach jeszcze długo będzie unosił się wokół wypranego dywanu. Taką miksturę wlewamy do pojemnika piorącego odkurzacza, włączamy maszynę i po prostu odkurzamy na mokro. Po skończonej operacji pozostawiamy dywan do wyschnięcia, ale w tym wypadku nie obawiamy się szkodliwych oparów, takich jakie wydzielają się jeśli użyjemy środka chemicznego.
Jeśli nie mamy odkurzacza piorącego tylko taki zwykły, możemy nasz dywan po prostu odświeżyć. Na początek oczywiście odkurzamy i trzepiemy dywan, a następnie przygotowujemy miksturę złożoną z szklanki sody oczyszczonej i 10 kropli olejku eterycznego. Miksturę wkładamy do zakręcanego słoiczka i energicznie ją roztrzepujemy, a następnie rozprowadzamy po dywanie. Takk rozsypaną miksturę zostawiamy na całą noc po czym dokładnie odkurzamy i gotowe !!