Pranie wykładzin i tapicerek

Kiedy nie mamy za dużo pieniędzy, to wszystkie pomysły na biznes wydają nam się nie do przeprowadzenia- bo nie mamy zdolności kredytowej, bo przeraża nas wizja dużego zagrożenia, bo nie mamy odwagi i panicznie boimy się ryzyka, jednym słowem ryzyko niepowodzenia biznesu wzrasta wraz z wysokimi kosztami takiej inwestycji. Z tego też powodu najlepsze w polskich warunkach są mało kosztowne pomysły na biznes, czyli takie, które w razie niepowodzenia nie czynią z nas automatycznie życiowych rozbitków.


Takim pomysłem może być profesjonalne czyszczenie dywanów, wykładzin, mebli tapicerowanych, tapicerki samochodowej w domu klienta, lub z zapewnieniem odbioru i dowozu na miejsce po wykonaniu usługi. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny- przewożenie dywanów, mebli, zawsze powoduje niechęć , przewidywanie komplikacji, których odruchowo nie chcemy. Przesunięcie tego kłopotu na usługodawcę, od razu budzi pozytywne skojarzenia i nierzadko ostatecznie przekonuje do zamówienia potrzebnej usługi.
Koszty otwarcia takiego biznesu nie są przesadnie wysokie- przede wszystkim potrzebny jest samochód ( najlepiej odpowiednio duży, przynajmniej typu kombi), musimy mieć koniecznie profesjonalny odkurzacz piorący, akcesoria pralnicze oraz środki piorące. Jeśli chcemy być konkurencyjni i zamierzamy oferować usługi na najwyższym poziomie, to trzeba koniecznie zainwestować  w odkurzacz z elektroszczotką do usuwania sierści zwierząt, odkurzacz parowy orz szorowarkę tarczową.


Absolutnie konieczne jest wstępne rozpoznanie rynku, bo bardzo dużo zależy od konkurencji, od wielkości miasta i zamożności jego mieszkańców.
Orientacyjne, uśrednione ceny takich usług, wyglądają następująco:
– pranie dywanu od 4-7 złotych za metr kwadratowy
– pranie wykładziny od 4-7 złotych za metr kw
– pranie fotela od 20-40 złotych
– pranie kanapy lub łóżka od 40-8- złotych
– pranie tapicerki od 70-130 złotych w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia  i poplamienia

Prowadząc taki rodzaj działalności trzeba dysponować tez własna powierzchnią, gdzie można złożyć  i spokojnie wyczyścić dywan, czy tapicerkę . Często nie da się wykonać jakościowo dobrej usługi w domu klienta, trzeba zrobić to powoli i dokładnie u siebie. Pamiętajmy, że dobrze wykonana usługa najlepiej zbuduje pozytywny wizerunek firmy.
Zresztą budowanie prestiżu, profesjonalna reklama ( tradycyjna i internetowa), ciągle pozyskiwanie nowych klientów i przede wszystkim nieustanna dbałość o bardzo wysoki poziom usług, to najlepsza gwarancja powodzenia naszego biznesu. Jeśli zaś chodzi o zarobki to szacunkowo ocenia się je na trzy, cztery tysiące złotych netto.