Pralnia w hotelu

Działalność hoteli i pensjonatów wiąże się  z koniecznością prania  na bieżąco bardzo dużej ilości bielizny ( pościel, ręczniki, ścierki, obrusy) i odzieży ( odzież robocza szlafroki, uniformy itp) . Duże, sieciowe hotele oferują również swoim gościom usługę czyszczenia, naprawiania, prania i prasowania  ich osobistej garderoby.
Właściciele hoteli i pensjonatów mają do wyboru kilka opcji prania:
– pranie na zewnątrz ( outsourcing) , czyli zlecenie prania zewnętrznej profesjonalnej pralni
– zainwestowanie we własną pralnię w hotelu
– połączenie outsourcingu z usługami własnej pralni hotelowej

Każda z tych opcji ma oczywiście swoje plusy i minusy, a decyzja, która z opcji będzie najlepsza dla specyfiki hotelu, należy oczywiście do właściciela i menadżera hotelu. Najważniejszym kryterium w biznesie jest oczywiście zysk, więc koszty wydają się decydującym czynnikiem przy podejmowaniu tego typu decyzji. Z tego też zapewne wynika, że najwięcej hoteli decyduje się na usługi zewnętrzne, podpisuje umowę z pralnią, która oferuje szeroki wachlarz usług pralniczych, czyszczenia , odświeżania i naprawiania, za wynegocjowaną cenę. Taka cena ze względu na hurtowe ilości prania, jest odpowiednio niska, a w każdym razie o wiele niższa, niż standardowo w indywidualnych usługach, stąd  taki outsourcing opłaca się finansowo każdej ze stron. Poza tym profesjonalna pralnia posiada nowoczesny park maszynowy i praktycznie jest w stanie wykonać każdą usługę- od prania pościeli i obrusów, poprzez czyszczenie chemiczne mundurków, zasłon, kap, a nawet dywanów i tapicerek, aż po specjalistyczne usługi typu czyszczenie skór, delikatnych tkanin, tkanin specjalistyczny,  naprawy odzieży itp.
Trzeba też pamiętać, że utrzymanie pralni wiąże się w wieloma dodatkowymi kosztami, takimi jak bardzo wysokie koszty mediów ( zwłaszcza prądu i wody) , koszty utrzymania i konserwacji maszyn pralniczych, koszty pracowników ( to nie tylko ich etaty, ale też ich ubezpieczenie, szkolenia itp.), koszty dostosowania pomieszczeń, a trzeba wiedzieć, że przepisy dotyczące lokalizacji pralni są bardzo rygorystyczne, bo  specjalna wytrzymałość stropów, specjalny rozkład pomieszczeń, większy przydział energii i związane z tym wymogi techniczne, przepisy bhp itp.
Jeszcze droższe niż utrzymanie pralni, jest zainwestowanie w nią. Koszty zakupu maszyn pralniczych są bardzo, ale to bardzo wysokie, a im nowocześniejsze urządzenia, tym droższe. Warto jednak postawić na nowoczesne urządzenia, bo oferują one  nie tylko o wiele szerszą ofertę usług, ale przede wszystkim o wiele wyższą ich jakość.