Pralnia samoobsługowa cz.2

Pralnie samoobsługowe to normalność w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w części krajów Europy Zachodniej, choć o ile w USA pralnie samoobsługowe są niemal na każdym roku ulicy, o tyle w Europie są jedynie częścią szerszej oferty biznesu pralniczego, ale z pewnością nie jest to część dominująca.


W naszym pięknym kraju tego typu biznes jest jeszcze w fazie raczkującej, co z jednej strony jest wielce obiecujące, bo przecież najważniejsze w swoim biznesie jest to, by nie mieć silnej konkurencji, a z drugiej strony w naszym kraju ludzie mają inna mentalność, inne przyzwyczajenia, a te wiadomo- najtrudniej zmienić. W Polsce po prostu najczęściej pierze się w domu, a do pralni chemicznej zanosi tylko te ubrania, których absolutnie w warunkach domowych uprać się nie da, bez ryzyka ich zniszczenia oczywiście. Jednym słowem, tylko pozornie otwarcie pralni samoobsługowej jest na naszym polskim gruncie biznesowym skazane na sukces, Istnieje bardzo dużo, realnych zagrożeń takich jak między innymi brak tradycji prania na zewnątrz domu, bardzo wysokie koszty inwestycji, czy stosunkowo wysokie ceny usług w stosunku do polskich, przeciętnych zarobków i polskiego poziomu życia, który jest ciągle o wiele, wiele niższy niż na szeroko rozumianym zachodzie.
Z tych i jeszcze z bardzo wielu innych powodów na otarcie pralni samoobsługowych decydują się ciągle tylko nieliczni biznesmeni i to przeważnie w dużych miastach. Wybór odpowiedniej lokalizacji jest w tej branży szczególnie ważny, ale w przypadku pralni samoobsługowej to jeszcze bardziej. Lokalizacja powinna być z doskonałym dojazdem, bezpłatnym parkingiem i najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania swojego targetu, czyli w tym przypadku studentów, młodych zapracowanych singli i wszystkich tych, co wynajmują urządzone mieszkania, gdzie albo pralek nie ma, albo są wiecznie zepsute. Łatwiej i znacznie taniej wygospodarować dwie godziny i wyprać i wysuszyć całe pranie, niż na przykład naprawiać pralkę i wdychać w ciasnym mieszkaniu opary suszącego się prania.


Polskie prawo dość restrykcyjnie określa wymagania jakie powinny spełniać pomieszczenia w których może działać pralnia- chodzi o doskonałą, wydajną  wentylację, przystosowanie do zwiększonego poboru energii i wody, zabezpieczoną i wydaja kanalizację oraz odpowiedni  rozkład i wyposażenie pomieszczeń ( wyłożenie ścian i podłogi glazurą, wysokość pomieszczeń nie mniejsza niż  3 metry itp.). Większe szanse powodzenia ma pralnia zlokalizowana na parterze, niż na piętrze, w pobliżu przystanku autobusowego, niż  z dala od niego, w strefie bezpłatnego parkowania, niż w strefie płatnej, z telewizorem, radiem WI-Fi, kącikiem kawiarnianym, niż bez tego.