Czy można prać buty w pralce?

Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy w pralce można prać buty, bowiem wszystko zależy od tego jakie buty chcemy wyprać i oczywiście w jaki sposób. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że są rodzaje butów, których pod żadnym pozorem nie można prac w pralce, bo oznacza to po prostu  całkowite zniszczenie i butów i nierzadko pralki. Do takich butów należą wszystkie buty skórzane i zamszowe, czyli de facto większość obuwia. Wszystkie wyroby wykonane ze skóry, nie mogą podczas prania mieć kontaktu z wodą. Takie wyroby jak skórzane kurtki i płaszcze można oddać do pralni chemicznej, nie dotyczy to jednak torebek i butów. Buty ze skóry licowej należy zawsze po użyciu wyszczotkować specjalną, miękką  szczoteczką, tak aby pozbyć się  kurzu i brudu. Można tez przetrzeć lekko wilgotną szmatką  z odrobiną szarego mydła, po wyczyszczeniu z brudu przecieramy dodatkowo wilgotną szmatką, aby spłukać mydło. Na koniec pastujemy buty odpowiednią pastą. Do czyszczenia jasnych,skórzanych  butów można użyć zimnego mleka ( procedura taka sama jak w przypadku mydła) , można też użyć przekrojonego surowego ziemniaka, a wyjątkowo trudne zabrudzenia na ciemnej, naturalnej skórze można wyczyścić wacikiem zamoczonym w czystym spirytusie. Każdą z tych operacji trzeba zakończyć pastowaniem.


Jeszcze trudniej jest wyczyścić buty zamszowe, bo nigdy, przenigdy nie wolno ich potraktować szczotką, no chyba, że jest to specjalna, delikatna szczotka przeznaczona do czyszczenia zamszu, ale i w tym przypadku lepiej uważać, żeby nie zniszczyć delikatnej struktury zamszu. Buty zamszowe czyścimy specjalna pastą przeznaczoną do czyszczenia zamszu, można ewentualnie czyścić skórką od chleba, lub gumką do ścierania. Nasi przodkowie uporczywe zabrudzenia na zamszu  z powodzeniem czyścili pastą wykonaną z mleka i sody oczyszczonej.
W pralce nie można prać oczywiście butów typu szpilki, podczas takiego prania uszkodzeniu ulegną nie tylko buty, ale też i pralka, no i oczywiście botki oraz buty z tak zwaną membraną.
Pranie w pralce dobrze zniosą tenisówki i większość sportowych butów, ale pod warunkiem, że są to buty szyte, a nie klejone, bo podczas prania w wodzie spoiny kleju ulegają degradacji, co w konsekwencji może prowadzić do ich zniszczenia.
Jest kilka zasad prania butów w pralce-
1. Wybieramy zawsze najbardziej delikatny program z niską temperaturą
2.  Nigdy nie pierzemy butów ze sznurówkami, te zawsze pierzemy osobno i najlepiej ręcznie
3. Nie należy do bębna wsadzać samych butów, najlepiej piorą się w towarzystwie koca lub innych tkanin. Można też włożyć buty do woreczka.
4. Wybieramy dobry proszek i nigdy nie dodajemy środków zmiękczających
5.Po wypraniu do mokrych butów wkładamy prawidła, lub gazety, alby buty nie straciły fasonu.