Pianka POLIURETANOWA

Tradycyjne metody izolacji termicznej i akustycznej wykorzystywane w szeroko rozumianym budownictwie opierają  się na dwóch, zdawało by się nienaruszalnych filarach- pierwszy to styropian, drugi to wełna mineralna.
Do tych dwóch, tradycyjnych  filarów, powoli, stopniowo, ale skutecznie dochodzi teraz trzeci ważny filar, czyli nowego typu pianka  poliuretanowa.


Jak sama nazwa wskazuje pianka poliuretanowa oparta jest na poliuretanach, a poliuretany ( w skrócie PUR lub PU ) to inaczej polimery, które powstały w wyniku polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami . Od innych polimerów poliuretany różnią się tym, że w ich głównych łańcuchach chemicznych występuje łańcuch uretanowy, co przekłada się bezpośrednio na ich właściwości , a więc też  na ich bardziej wszechstronne zastosowanie. Pianki poliuretanowe stosuje się w przemyśle meblarskim ( chodzi o różnego rodzaju gąbki tapicerskie i gąbki materacowe ) , przemyśle  obuwniczym i tekstylnym ( tkaniny do ocieplania) , przemyśle samochodowym ( gąbki tapicerskie, pianki do zderzaków, amortyzatorów, oraz bardzo różne elementy wystroju wnętrza itp. ) oraz w szeroko rozumianym budownictwie. W tym ostatnim zastosowanie pianek poliuretanowych jest najszersze i wydaje się już nie do zastąpienia.


Ofensywa pianek poliuretanowych w budownictwie  nie oznacza automatycznego unieważnienia tradycyjnych metod izolacji. Termicznej i akustycznej. Izolacja wełną mineralną ma swoje niepodważalne zalety, ale też ma oczywiście trochę wad. Jeśli chodzi o zalety, to wełna jest niewątpliwie doskonałym materiałem izolacyjnym, charakteryzuje się bardzo dużą odpornością biologiczną oraz chemiczną. Bardzo ważną zaletą wełny mineralnej jest jej niepalność, oraz długi okres zachowania pierwotnego kształtu. Wadą wełny mineralnej jest przede wszystkim jej wysoka higroskopijność. Wełna dość szybko nasiąka wodą , a wtedy od razu traci swoje   właściwości izolacyjne. Jest też cięższa w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych, co w konsekwencji podwyższa koszty jej montażu. Nad zastosowaniem w izolacji wełny izolacyjnej muszą się też zastanowić alergicy , bo po pewnym czasie wełna ulega rozpadowi, czemu towarzyszy wydzielanie silnie alergizujących pyłów .
Drugim tradycyjnym materiałem izolacyjnym jest oczywiście styropian. Styropian ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i wygłuszające, a przy tym jest bardzo lekki, nie uczulający, oraz prosty i tani w montażu. Niestety, większość styropianów niezbyt dobrze reaguje na wilgoć i nie nadaje się do izolacji dachów, a sztywność tego materiału nie pozwala na dotarcie do wszystkich potrzebnych do zaizolowania miejsc.
Pianka  poliuretanowa spełnia wszystkie potrzeby izolacyjne- jest trwała, nie uczula, nie ma właściwości higroskopijnych, więc pod wpływem wilgoci nie traci swoich właściwości izolacyjnych, a przede wszystkim dzięki swojej konsystencji i sposobowi aplikacji z łatwością dociera do wszystkich potrzebnych miejsc. Pianka jest lekka, miękka i tania w montażu.