Czym jest poliuretan?

Poliuretany nazywane też w skrócie PUR to nic innego jak tworzywa sztuczne z grupy polimerów. Można powiedzieć, że poliuretany to sieciowe, lub liniowe polimery, które w swoim głównym łańcuchu chemicznym posiadają tak zwane grupy uretanowe.


Poliuretany powstają na wskutek reakcji poliaddycji dwuizocyjanianów z glikolami albo poliestrami. Reakcja chemiczna izocyjanianów przebiega też z innymi, tak zwanymi związkami nukleofilowymi, a związki nukleofilowe to przykładowo woda, kwasy karboksylowe, fenole, czy aminy. Trzeba zaznaczyć, ,że katalizatorami reakcji syntezy poliuretanów są tak zwane trzeciorzędne aminy, sole takich metali jak żelazo, cyna, bizmut, cynk, oraz związki cynoorganiczne i nukleofilowe.
Poliuretany zostały otrzymane w reakcji chemicznej dzięki pracy naukowej niemieckiego chemika Bayera i jego współpracowników  w roku 1937.
Poliuretany stanowią specjalną grupę tworzyw sztucznych, niewątpliwie ze względu na swoje właściwości bardzo się różnią od zwykłych tworzyw sztucznych, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie i ciągle dzięki innowacyjnym badaniom, wzrasta. Trudno dziś wyobrazić sobie produkcję nowoczesnych farb, klejów, pianek izolacyjnych, środków uelastyczniających bez poliuretanów.


Jest bardzo wiele rodzajów poliuretanów, wszystko zależy oczywiście od doboru surowców.
Najbardziej popularne poliuretany to -
– poliuretanowe pianki wszelkiego rodzaju, a więc pianki sztywne ( budowa zamknięto komórkowa), pianki półsztywne, pianki elastyczne ( budowa otwarto komórkowa) . Pianki najczęściej wykorzystywane są oczywiście w budownictwie do izolacji termicznej ( głównie pianki sztywne) oraz izolacji akustycznej ( pianki elastyczne), ale także też w przemyśle meblarskim, obuwniczym, chemicznym, farmaceutycznym, samochodowym itp.
– żywice poliuretanowe .Żywice poliuretanowe są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji sztucznych skór i tworzyw poromerycznych .
– włókna poliuretanowe, która znajdują zastosowanie w przemyśle tekstylnym , obuwniczym, samochodowym, meblarskim itp.
– kleje poliuretanowe. Są bardzo skuteczne w łączeniu  wykonanej z tworzywa sztucznego podeszwy butów z ich wierzchem
– elastomery uretanowe które znalazły zastosowanie przede wszystkim w przemyśle obuwniczym przy produkcji podeszew do obuwia
– powłoki poliuretanowe różnego typu, które są  niezbędne w procesie prawidłowego wykańczania skór